Etiketa: vrima tek e vërteta

Ç’është të dëgjosh ? Fillimi i një analize

Seminari i Fushës Frojdiane në Shqipëri

8 Nëntor,  Ora 9h-17h Universiteti Politeknik i Tiranës, Salla e Bibliotekës ‘Silvano Pedrollo’ Dy fjalët e këtij titulli tregojnë një korelacion midis dëgjimit të propozuar dhe mundësisë për një subjekt për t’u angazhuar në një proçes analitik. Me këtë nënkuptohet kompleksiteti i kushteve që i paraprijnë fillimit të një analize. Koncepti i dëshirës së Tjetrit i konceptuar nga Lacan-i, do të na lejojë që të përcaktojmë disa nga këto kushte nëpërmjet punës klinike me një rast. (more…)

Prezantim i librit në shqip të J. Lacan “Mësimet e mia” përkthyer nga Ardian Vehbiu

Pėrshėndetje, Kemi kėnaqėsinė e veçantė t’ju ftojmė tė merrni pjesė nė prezantimin e librit tė parė nė shqip tė psikanalistit francez Jacques Lacan me njė pėrkthim tė Ardian Vehbiut. Libri do tė prezantohet nga psikanalisti Maurizio Mazzotti nė njė bashkėbisedim me publikun dhe me pėrkthyesin Ardian Vehbiu tė premten nė 16 nėntor ora 18h30 tek Muzeu Historik Kombėtar.

Pas diskutimit po nė sallėn Unesco nė orėn 19h30 jeni tė ftuar tė ndiqni filmin “Takim me Lacan-in”. (more…)